Kockázatos anyagok a kozmetikumokban.


Kockázatos, kerülendő anyagok a professzionális kozmetikumokban is vannak…

NE HIGGY SENKINEK! FORDÍTSD MEG! 
Sokszor fontosabb mit nem tartalmaz, mint az hogy mit tartalmaz…

A legtöbb terméket kémiai úton állítják elő, és szinte mindegyik tartalmaz valamilyen konzerválószert, festék- és emulgeáló anyagot vagy antioxidáns hatású összetevőt. Ezek a kozmetikumok úgy vannak kialakítva, hogy a bőrön keresztül gyorsan felszívódjanak és könnyen a véráramlatba jussanak, így fejtik ki a hatásukat. Csakhogy éppen ebben rejlik a veszély is, mivel ha veszélyes,kockázatos anyagokat is tartalmaznak, akkor ezek az anyagok könnyen szét tudnak terjedni a szervezetben, létfontosságú szervekbe is bejuthatnak, illetve azokban felhalmozódva, akár súlyosabb problémát is okozhatnak. A bőrön felszívódva, vagy esetleg ultrahanggal mélyre juttatva, kihagyva a szervezet méregtelenítő rendszerét (máj, vese) közvetlenül a nyirokrendszerbe juthatnak, vagy az irha rétegben raktározódhatnak. Ezzel a bőrben szabad gyökök képződését elősegíthetik.

Ezek a legkockázatosabb összetevők: 

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) és más etoxikált emulgeátorokat, alkil sulfátok:

Bőr irritációt szem irritációt okoznak, csak rövid ideig ajánlott a bőrrel való érintkezése. Érzékeny bőrűeknél bőrpirosodást és ekcémás tüneteket okozhat. A szert töményen óvintézkedésekkel lehet kezelni, de sok tisztítószerben nagy dózisban található. Negatív töltésű anyagok, túlságosan tisztítanak, a bőr egészséges ph értékét felboríthatják, ezzel csökkentve az ellenálló kepeségét. Szemirritációs hatása kísérletekben bizonyított.  Fogkrémekben kifejezetten káros, több kutatás is alátámasztotta az SLS-es fogkrém használata és a szájban jelentkező afták megjelenése közötti összefüggést.
A csecsemőknél, gyermekeknél már rövidebb kitettség esetén is jelentkezhet az irritáció, hiszen vékonyabb, érzékenyebb a bőrük. Belélegezve is irritálhatja a légzőszerveket.
Gyakori tévhit, hogy a szintetikus coco-szulfát az SLS-nél jobb, de ez hasonlóan irritatív anyag.
Az SLS-t gyakran a lent említett anyagokkal próbálják kiváltani, de ezek gyakran különböző szennyeződéseket is tartalmaznak, mint pl.: a 1,4-dioxane. Ami azért is aggasztó, mert ez az anyag bizonyítottan rákkeltő és máj és vese károsító hatású, bőrön keresztül is fel tud szívódni.
Ezek is hasonló anyagok, hasonló hatássokkal, bio és natur termékekben ezek sem lehetnek jelen:
Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS), Ammonium Laureth Sulfate (ALES), Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Sodium Lauroyl Sarsocinate, Sodium Cocoyl Sarcosinate, Potassium Coco Hydrolysed Collagen, TEA (Triethanolamine) Lauryl Sulfate, TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate, Lauryl or Cocoyl Sarcosine, Disodium Oleamide Sulfosuccinate, Disodium Laureth Sulfosuccinate,Disodium Dioctyl Sulfosuccinate, 4-hidroxi-benzoesav, parahidroxi-benzoesav,
Ha a szintetikus tusfürdők, habfürdők mellett döntünk keressük az enyhébb tenzideket  tartalmazókat: Pl. Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Lauroiyl Glutamate, Sodium Lauroyl Sacrosinate, Sodium Lauryl Sulfoacetate, Cocoglucoside, az Alkylpopylglycoside (APG, vagy cukortenzid ), a Cocamidopropyl Betain, Acylglutamate, Sodium Myreth Sulfate.
Források:
http://www3.epa.gov/airtoxics/hlthef/dioxane.html  , http://www.nicnas.gov.au/publications/information_sheets/existing_chemical_information_sheets/ecis_sls_pdf.pdf  www.kremmanaia.hu  , www.organikus.hu  , http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7825393, http://www.webbeteg.hu/cikkek/szepsegapolas/2274/artalmas-kozmetikumok

A triklozán:

A triklozán klórozott aromás vegyület, melyet fertőtlenítő-, gomba és baktériumölő szerként használunk. Szappanok, dezodorok, fogkrémek, borotválkozás utáni krémek, szájvizek, és tisztítószerek), konyhai eszközökben, játékokban, ágyneműben, sportruházatban, zokniban, szemetes zacskókban, kereskedelmi, intézményi, és ipari berendezésekben, például szállítószalagokban, tűzoltó tömlőkben, festékekben, ruházatban, cipőkben, bútorokban, ragasztókban, műanyagokban (fogkefék), tömítőanyagokban, gumi, szőnyeg, latex termékekben. A triklozánt alkalmazzák a kereskedelmi szellőző, légkondicionáló termékek előállítása során, melyekben megakadályozza a mikroorganizmusok növekedését.  Több kutatás szerint is a triklozán beavatkozik a hormonrendszerbe. Az egészségügyi kockázatok miatt Európában  elkezdődött a triklozán korlátozása. Egészségügyi és zöld szerveztek szerint a fejlett világban nagyobb egészségügyi kockázatot jelent a triklozán, mint amennyi előnyt jelent a fertőtlenítő hatása. Kimutatták, hogy allergiát okozhat, megtámadhatja a bőr természetes savvédőköpenyét, valamint károsíthatja a májat. A szervezetben felhalmozódik. A triclosant az Európai Unió a környezetszennyező anyagok kategóriájába sorolja. Biológiailag nehezen bomlik le, mérgező az élővizek és a halak számára. Ha a triclosan bekerül a folyókba, UV-sugárzás hatására dioxinok keletkezhetnek belőle. A triclosan rendkívül káros a vízben megtalálható organizmusokra és maradandó károkat okozhat a folyóvizekben.
Források:

http://tudatosvasarlo.hu/cikk/triklozan-lassan-hato-mereg-kozmetikumokban , http://kockazatos.hu/anyag/trikloz%C3%A1n , https://hu.wikipedia.org/wiki/Trikloz%C3%A1n , http://www.origo.hu/egeszseg/20120821-miert-karos-a-triklozan-fogkremben-hormonrendszer.html , http://antalvali.com/hirek/a_greenpeace_a_triclosan_es_a_mdgn_ellen ,

Parabének(E-214-E219) és izotiazolin származékok:  

Az parabének fő kockázata, hogy (in vitro) ösztrogénszerűen viselkednek és ígykárosítják a hormonrendszert, férfiaknál spermaszám-csökkenés. Szerepük lehet a rák kialakulásában (elsősorban mellrák, és főként a parabének a dezodorokban lettek meggyanúsítva). Befolyásolhatják a természetes ösztrogén (egyik fő női hormon) szintet, felhalmozódhatnak a szövetekben és növelhetik az UVB okozta DNS károkat a sejtekben. Így a napfény hatására növelik a UVB sugárzás rákkeltő hatását, ennek ellenére naptejekben is gyakran használják.
2004 es kutatás során az emlődaganatokkal is összefüggésbe hozták, 20 emlődaganatból származó szövetmintát vizsgálva 18 mintából kimutatták a parabéneket.
A legnépszerűbb tartósítószerek a kozmetikai iparban (rengeteg kozmetikumban megtalálható), sajnos fogkrémekben, babaápoló szerekben is gyakran megtalálható.
A hatályos EU szabályozás szerint a parabének egyenkénti aránya a kozmetikumokban legfeljebb 0.4% lehet. Töményen magas kockázatú, irrittatív anyag, szigorú szabályok közt és védőfelszerelésben kezelhető.
A METIL-KLÓR-IZOTIAZOLINON-ról és a METILIZOTIAZOLINON-ról. 2009.- ben rendeletben korlátozták a használható mennyiséget, 0,0015 % maximális engedélyezett koncentrációban alkalmazzák leöblítendő kozmetikai termékekben.
Források:
https://www.futurederm.com/spotlight-on-parabens/ , http://kremmania.hu/osszetevok/funkciok/parabenek , https://en.wikipedia.org/wiki/Paraben , http://tudatosvasarlo.hu/cikk/parabenek-es-triklozan-meg-mindig-ott-vannak-kozmetikumokban , http://kockazatos.hu/anyag/parab%C3%A9nek , http://ec.europa.eu/consumers/sectors/cosmetics/files/pdf/mci_mi/mci_mi_hu.pdf

Mesterséges színanyagok:

A kozmetikumok természetes színét próbálják befolyásolni velük,  a hatás szempontjából nincs tehát szükség rájuk, ezért például a babakozmetikumokban főleg nincs semmi keresnivalójuk.
Gyakran allergének, bőrkiütéseket, bőrgyulladást okozhatnak, felhalmozódhatnak szervezetünkben. Egyes színezékekről rákkeltő hatásokat is bebizonyítottak, Magyarországon több olyan mesterséges színezék van forgalomban, amiket már több országban betiltottak.
Források:
http://www.vitaminsziget.com/print.php?cikk_id=764 , http://www.webbeteg.hu/cikkek/szepsegapolas/2274/artalmas-kozmetikumok , https://hu.wikipedia.org/wiki/E-sz%C3%A1mok

Parfümök, szintetikus illatanyagok:

Az illatanyagok az egyik legnehezebb a káros összetevők közül. Szinte minden kozmetikum tartalmazza, és nehéz azonosítani, mert fantázianevek mögé bújtatják őket.
Körülbelül 200 különböző összetevő tartozik a kozmetikában használt mesterséges illatanyagok körébe. Nem is tudhatjuk, hogy a termék pontosan milyen anyagot tartalmaz, mivel a jelölés pusztán ennyi: Illatanyag, Parfum vagy Fragrance. A cégek nem árulják el a pontos összetevőket.
Sok kutató szerint az allergia legnagyobb okozója a mesterséges illatanyagok használata.
Ezen kívül légzőszervi betegségek, asztmás problémák, migrénes fejfájás okozója is lehet mesterséges illatanyag. De összefüggésbe hozták már más betegségekkel is pl.: sclerosis multiplex, sutizmus, Altzheimer-kór, Parkinson-kór, eplepszia, disgraphia és dislexia okozója is lehet, egyes anyagok hozzájárulhatnak a hormonrendszer kóros működéséhez.
Belélegezve kifejezetten veszélyesek (pl az automatán befúvó illatosítók, hajlakok, dezodorok, légfrissítők…), de a bőrünkre kenve is kockázatosak az EWG szerint contact dermatitist (a bőr allergiás reakciója) is okozhatnak ezek az anyagok. Bio és natur termékekben nem engedélyezett a használatuk.
Források:
http://kremmania.hu/osszetevok/parfum-fragrance ,  http://kremmania.hu/osszetevok/funkciok/illatanyagok?page=23 , http://www.otvenentul.hu/page.php?PageID=58308&Printable , http://antalvali.com/hirek/karos-illatanyagok-hatasa-az-egeszsegunkre.html http://hir.ma/mereganyagok-a-kozmetikumokban/mergezo-anyagok-a-kozmetikumokban-illatanyagok-3-resz/23971 ,  http://egeszsegmegorzes.org/kozmetikai-adalekok

Kiemelt cikkek

Ne maradj le az újdonságokról, friss információkról, egyedi akciókról.
Iratkozz fel a hírlevelünkre és ajándék termékmintát küldünk.
(az ajánlat csak kozmetikusokra és masszőrökre vonatkozik)

* * *

Tanuló vagy? Nézd meg ezt !

6

Iratkozz fel

(adataidat bizalmasan kezeljük és bármikor leiratkozhatsz)